Fatura şablonları modülünü kullanarak matbuu olarak çıktı alacağınız faturanın tasarımını yapabilirsiniz. Fatura şablonları bölümüne sol menüde yer alan Sipariş Alanları > Fatura Şablonları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Fatura Şablonu Ayarlama

 1. Fatura şablonu oluşturmak için "Fatura Şablonları" bölümüne gelin.
 2. Sağ üstte bulunan "YENİ EKLE" butonuna tıklayın.
 3. Gerekli alanları doldurun;

  Şablon Adı: Fatura şablonuna vereceğiniz isimdir.
  Fatura Formu Toplam Genişliği: Matbuu olarak daha önceden bastırmış olduğunuz formun toplam genişliği. (A4 bir faturanız var ise bu alan 21'dir)
  Fatura Formu Toplam Yüksekliği: Matbuu olarak daha önceden bastırmış olduğunuz formun toplam yüksekliğidir. (A4 bir faturanız var ise bu alan 29.7'dir)
  Tek Fatura Formu Toplam Genişliği (cm): Bir sayfada yer alan fatura kopyasının genişliğidir. Örneğin tek bir a4 de 3 kopya çıktı alabilirsiniz. Bunun için bu alana tek kopyanın genişliğini yazmalısınız.
  Tek Fatura Formu Toplam Yüksekliği(cm): Bir sayfada yer alan fatura kopyasının uzunluğudur. Örneğin tek bir a4 de 3 kopya çıktı alabilirsiniz. Bunun için bu alana tek kopyanın uzunluğunu yazmalısınız.
  2 Fatura Arası Boşluk (cm) : Eğer bir sayfada birden fazla fatura kopyası var ise bu kopyaların arasına bırakılacak boşluğu ifadede eder. Genelde ferforaj boşluğu olarak da isimlendirilir.
  Ek Alanlar: Fatura tasarlama ekranında bulunan ek alanlardır. Bu alanlara yazacağınız metinleri fatura tasarlarken kullanabilirsiniz.
  Logo: Faturanıza eğer bir logo eklemek istiyorsanız logonuzu buraya yüklemelisiniz.
  Arka Plan Resmi: Matbuu olarak hazırladığınız faturanın bir görselini buraya yükleyerek fatura tasarlarken daha rahat tasarlayabilirsiniz.
  Varsayılan Şablon Mu?: Bu alanı evet olarak işaretlemeniz durumunda fatura yazdırırken bu şablon otomatik olarak seçili gelir.
  Fatura Yatay Basılsın mı?: Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda fatura çıktınız yatay olarak hazırlanır.
 4. Fatura şablonu ekledikten sonra gelen listede tasarlamak istediğiniz şablonun satırını bularak "Şablonu Tasarla" butonuna basınız.
 5. Açılan ekranda sol tarafta değerler, sağ tarafta ise girmiş olduğunuz ölçülere göre ayarlanmış bir tasarım ekranı göreceksiniz.

  Fatura Şablonu Ayarlama 6. Sol taraftaki değerleri seçtiğinizde değer sağ taraftaki tasarım ekranına düşer. 
 7. Tasarım ekranına düşen bu değeri sürükle bırak ile tasarımda gözükmesini istediğiniz yere yerleştirin. Sağa, sola, yukarı ve  aşağı sündürerek boyutunu ayarlayın. 
 8. Tasarımı bitirdikten sonra "Fatura Şablonunu Kaydet" diyerek faturanızı kaydedin.

Bu bilgiler yardımcı oldu mu ?

İlgili Makaleler