Fiyat Motoru özelliği sayesinde ürününüzün fiyatını rakip fiyatlarının altına otomatik olarak çekmenizi sağlar.

Genel grid ekranında "Fiyat Sütununda" yer alan Genel Grid Ekranında Neler Yapabilirsiniz? 7 etiket ikonuna tıklayarak ürün için fiyat motoru tanımlamasını kolayca yapabilirsiniz. Eğer bir ürün için fiyat motoru aktif ise ikon yeşil Genel Grid Ekranında Neler Yapabilirsiniz? 8 olarak gözükecektir. 

Fiyat Motoru Çalışma Mantığı

Fiyat Motoru Çalışma Mantığı

Fiyat Motoru Çalışma Mantığı

Fiyat Motorunun amacı ürününüzün fiyatını pazaryerindeki rakiplerinizle kıyaslayarak fiyatınızı belirlediğiniz şartlarda otomatik olarak yükseltip alçaltmaya yarar.

Fiyat Motoru, ürün fiyatınızı belirttiğiniz oranda maximum veya minimum bir değere ulaşıncaya kadar otomatik olarak arttırmaya veya azaltmaya yarar. Örneğin güncel ürün fiyatınız 100 TL, değişim oranınız 1 TL, Max fiyat 120 TL, Min fiyat  80 TL olsun. Motoru bu şekilde aktif ettiğinizde Motor rakiplerinizin fiyatlarına bakarak en düşük 80 TL ye kadar ürününüzü otomatik olarak 1 TL azaltır veya 120 TL ye kadar yükseltir. Ürün fiyatı pazaryerinden en düşük 89 TL satılması durumunda sizin fiyatınızı otomatik olarak 88 TL olarak güncellenir. 

Eğer satışını yaptığınız üründe tek satıcı siz kalırsanız, satış fiyatınız otomatik olarak üst fiyat olarak güncellenir.

Fiyat Motoru, ürün adınızı pazaryerinde aratarak çıkan sonuçları düşükten yükseğe göre sıraladıktan sonraki çıkan sonuçlara göre çalışır. Fiyat Motorunun tam çalışabilmesi için ürün adınızın düzgün bir şekilde girilmiş olması gerekir.
Fiyat Motoru bütün paketlerde 10 adet olarak sınırlandırılmıştır. 10 ve üzeri tanımlamalarınız için özel teklif almanız gerekir.

Fiyat Motorunu Aktif Etme

Fiyat Motorunu aktif etmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. Genel Grid Ekranında "Fiyat Motorunu" aktif etmek istediğiniz ürünün sağ tarafında bulunan fiyatlar sütununda "Fiyat Motoru Aktif Et" butonuna basın
 2. Açılan ekranın sol tarafında  "Fiyat Motoru Ayarları" , sağ tarafında "Fiyat Analizi" alt tarafında iste motoru aktif ettikten sonraki işlemleri gösterecek olan İşlem Log bölümleri bulunur.
 3. Fiyat Motoru Ayarları bölümündeki alanları doldurun.

  Değişim: Ürün fiyatınızdaki değişim miktarını belirttiğiniz alandır. Örneğin 0.10 yazarsanız fiyatınız pazaryerindeki en düşük fiyatın 10 Kuruş altına çekilir.
  Max Fiyat: Ürün fiyatı maximum bu alana yazdığınız değere ulaşıncaya kadar güncellenir. Bu fiyatın üzerine çıkmaz.
  Min Fiyat: Ürün fiyatı minumum bu alana yazdığınız değere ulaşıncaya kadar güncellenir. Bu fiyatın altına inmez.
  Fiyat Analizi Yapılacak Rakip Ürün Linklerini Manuel Gir: Bu alanı kullanarak ürününüzü link aracılığı ile direk olarak pazaryerindeki ürüne bağlayabilirsiniz.
 4. Fiyat analizi yapılacak ürünlere birden fazla link girebilirsiniz. Ürün linki Fiyat Motorunu aktif etmek istediğiniz pazaryerindeki link olmalıdır. Birden fazla link girerek ürün için birden fazla ürününü takip ettirebilirsiniz.

  Fiyat Motoru Çalışma Mantığı

Fiyat Motorunun Faydaları

Genellikle piyasada bulunan ürünleri satan kullanıcılar için fiyat motorunun önemi oldukça yüksektir.

 1. Bilindiği üzere müşteriler bir ürünü en ucuza almaya çalışırlar. Fiyat Motoru sayesinde müşteriler pazaryerinde fiyata göre sırala dediğinde en üstte yer alırsınız. Buda satışınızı doğrudan etkiler.
 2. Stoklarınızda kalan ürünleri sizin belirlediğiniz en düşük fiyattan değil, pazar yerindeki  en düşük fiyattan satarak stoğunuzu kolayca eritebilirsiniz.
 3. Pazaryerindeki rekabet gücünüzü arttırır. 

Bu bilgiler yardımcı oldu mu ?

İlgili Makaleler